
UCHWAŁA RADY WYDZIAŁU POLONISTYKI w sprawie powołania Instytutu Polonistyki Stosowanej z dnia 15 maja 2007 roku określa przedmiot, zakres działania oraz strukturę Instytutu. Podstawowym zadaniem Instytutu jest prowadzenie, organizowanie oraz rozwijanie polonistycznych specjalności i specjalizacji zawodowych oraz badań naukowych powiązanych zarówno z problematyką stosowanych dyscyplin polonistycznych i zawodowych specjalizacji polonistycznych oraz z szeroko pojmowaną problematyką z zakresu wiedzy o języku polskim i wiedzy o literaturze polskiej.
W ciągu czteroletniej działalności Instytutu nastąpiły istotne zmiany dydaktyczne i organizacyjne. Zostały wznowione i rozbudowane studia podyplomowe dla nauczycieli i przyszłych nauczycieli w zakresie filologii polskiej. Przed trzema laty wprowadzono na Uniwersytecie Warszawskim obowiązkowe kształcenie wszystkich studentów przygotowywanych do pracy nauczycielskiej w zakresie emisji głosu, Program ten objął w dużej mierze także doktorantów i młodszych nauczycieli akademickich. Instytut Polonistyki Stosowanej posiada odpowiednia kadrę wykładowców i obecnie prowadzi zajęcia dla blisko tysiąca studentów i słuchaczy całej Uczelni. Ponadto, Instytut przygotował i rozpoczął program specjalności logopedycznej dla studentów II stopnia, a zarazem – po dwuletnich staraniach – otrzymał zgodę MNiSW na prowadzenie we współpracy z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym unikatowego kierunku studiów: „Logopedia ogólna i kliniczna”.
W związku z wymienionymi wyżej zmianami Dyrekcja Instytutu Polonistyki Stosowanej wystąpiła z wnioskiem o reorganizację Instytutu. Zgodnie zuchwałą Rady Wydziału Polonistyki z dnia 12 kwietnia 2011 roku oraz uchwałą nr 379 Senatu Uniwersytetu Warszawskiego Instytut Polonistyki Stosowanej składa się obecnie z pięciu zakładów:
- Zakład Edukacji Polonistycznej i Kształcenia Ustawicznego
- Zakład Edytorstwa i Stylistyki
- Zakład Komunikacji Językowej i Glottodydaktyki
- Zakład Logopedii i Emisji Głosu
- Zakład Retoryki i Mediów
- Pracownia Badań Historii i Teorii Retoryki
- Pracownia Badań Edukacji Polonistycznej i Medialnej
- Pracownia Językoznawstwa Stosowanego
- Pracownia Pragmatyki i Semantyki Lingwistycznej
- Pracownia Dziejów Polonistyki Warszawskiej
- Obserwatorium Etyki Słowa
- specjalność logopedia
- specjalizacja nauczycielska
- specjalizacja redaktorsko-wydawnicza
- specjalizacja glottodydaktyczna
- specjalizacja medialna (filologia dla mediów)
- specjalizacja translatorska
oraz nowy, unikatowy kierunek: Logopedia ogólna i kliniczna
a także studia podyplomowe: